Scythe w OKASie

Jak nasze spotkania nad planszówkami mają się w czasie kwarantanny? Wbrew pozorom spotykamy się częściej niż przed pandemią. Wykorzystaliśmy w tym celu zdobycze technologii.


Nasza ulubiona gra SCYTHE posiada swoją wersję cyfrową na platformie Stream i do tego ostatnio można ją było kupić w promocyjnej cenie :). Jednak sama gra online w cyfrową edycję nie zastępuje jeszcze spotkania nad planszą. Tutaj z pomocą przychodzi nam rozwiązanie do organizowania telekonferencji ZOOM. Niemal codziennie o wybranej godzinie, zwykle wieczornej, spotykamy się w grze online z jednoczesnym połączeniem konferencyjnym. Wszyscy się widzą i słyszą niemal jak przy wspólnym stole z tą różnicą, że nie poczęstujemy się na wzajem paluszkami.

Jakie są minusy takiego rozwiązania? Poza oczywistym, że nie spotykamy się twarzą w twarz w rzeczywistym świecie, konieczne jest zakupienie własnej gry (dzięki promocji trochę taniej ale jednak). Trzeba użyć aplikacji Zoom (albo dowolnego innego oprogramowania do wideokonferencji). Tutaj ZOOM sporo ułatwia. Można z niego korzystać darmowo, a działa na telefonie, tablecie lub komputerze. Jak ktoś nie ma kamerki, to też będzie mógł uczestniczyć jednak inni nie będą go widzieli (w takim wypadku zachowanie pokerowej twarzy będzie znaczniej łatwiejsze). Co do samej rozgrywki trzeba nauczyć się jak działa interfejs gry. I chyba dla niektórych bardzo istotna zasada… nie da się cofnąć ruchu nawet we własnej turze.

Jakie są zalety? Nikt nie traci czasu na dojazd ani nie trzeba rozkładać planszy, choć ta czynność sprawia mi przyjemność zwłaszcza jeżeli wykonuje się to z kimś. Komputer pilnuje żeby nikt nie oszukiwał lub nie wykonał niedozwolonego ruchu. Sam podlicza punkty. Jest również możliwość ograniczenia czasu dla graczy aby za bardzo nie zamulali. Domyślnie każdy gracz ma po 45 minut na wszystkie ruchy w grze. Z doświadczenia wiem że 25 minut na gracza wystarczy jak już poznamy grę.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wspólnymi rozgrywkami, zapraszamy do kontaktu.

Dedykowana grupa na FB: https://www.facebook.com/groups/2333468396967387/

Dodaj komentarz